-

umami

Artykuły użytkownika

Prośba kupców rosyjskich do najjaśniejszych Stanów RP (w sprawie jedwabiu)

Tak z ciekawości, po tekście Bolka o jedwabiu, wpisałem słowo jedwab do wyszukiwarki Polony i po pierwsze znalazłem tam odczyt na temat jedwabiu z końca XIX w.:
Adolf Bogucki – Jedwabnictwo nasze i obce (1871) 
a po drugie — tekst z XVIII wieku, który w uwspółcześnionej wersji przedstawiam poniżej. Mam nadzieję, że wszystko dobrze zrozumiałem, a jeśli nie, to odsyłam do oryginału:
Prośba kupców rosyjskich do najjaśniejszych Stanów RP sejmujących.

Moje uwagi w nawiasach kwadratowych.

Okazuje się, że jedwab stanowił niemałą pokusę jeszcze w XVIII wieku.
 

    PROŚBA 
    KUPCÓW ROSYJSKICH
    DO 
    NAJJAŚNIEJSZYCH 
    STANÓW RZEPLITEJ 
    POLSKIEJ
    SEJMUJĄCYCH 

    w Okoliczności doznanego w Kraju Polskim gwałtownego Zaboru Towarów jedwabnych i w dojściu sprawiedliwości ...

umami
24 listopada 2021 00:40

14     922    5

Komunalnaja kwartira

Skoro papież Franciszek przechodzi na prawosławie i w koło same przedstawienia, a ludziska i tak tęsknią za tym, co było, to może posłuchajmy piosenki.

Zagrał ją Lech Dyblik w ramach koncertu i opowieści w Jedynce 11 października 2013 roku a zapowiedział ją tak:

„Kolega trafił po wojnie do komunalnej kwartiry, gdzie mieszkali sami Żydzi i nie mógł zrozumieć dlaczego on z matką są Rosjanami a reszta Żydzi. Najlepiej byłoby gdyby on z matką także zostali Żydami, byłby święty spokój, byłaby to żydowska komunalnaja kwartira, w Odessie, oczywiście. Poprosiliśmy go, żeby napisał piosenkę i napisał.”

Podczas innego koncertu, z akompaniamentem syntezatora (niestety, dużo gorzej to wypada), w Starej Szkutni 12.04.2019 zapowiada ją inaczej:

„Taki mój kumpel ...

umami
21 listopada 2021 21:30

37     1540    5

Krasław – kościół pw. św. Ludwika

Niestety, nie byłem na Konferencji w Kazimierzu, ale wczoraj wysłuchałem rozmowy Gospodarza z Rafałem Czerniakiem o św. Ludwiku i a propos tego załączam krótkich parę informacji.

Krasław (łot. Krāslava, łatg. Kruoslova, niem. Kreslau) – obecnie miasto na wschodniej Łotwie.

Jak podaje docent wiki:
Miasteczko zaczęło się intensywnie rozwijać dopiero w XVIII w. gdy swoją opieką otoczył je Jan Ludwik Plater – wojewoda, starosta i kasztelan inflancki. To on założył tutaj główną rezydencję Platerów, co za skutkowało tym, że miasteczko stało się jednym z wielu promieniujących punktów polskości skupiających życie z „Inflant Polskich”. Miasto po Janie Ludwiku przejął jego syn – Konstanty Ludwik Plater, którego wkład w rozwój miasta był jeszcze większy: powstały ratusz i kramy, szpital, pałac ...

umami
9 listopada 2021 13:23

13     1013    6

Czy ktoś z Państwa włada litewskim?

Potrzebuję przetłumaczyć z litewskiego kilka zdań a tłumaczenie przez Translatora Google wychodzi bardzo słabo.
Tekst nie jest fachowy, raczej jest to prosty opis. Szczegóły podam mailem, bo nie chcę na razie ujawniać, o co chodzi.

Dzięki z góry.

 

 

umami
15 października 2021 13:22

19     1566    1

Józef Lubomirski — Historia pewnej ruiny. Pamiętniki 1839—1871. Rozdział XI

Kolejny rozdział. 
Rozstrzelenia zamieniłem na pogrubienia, przypisy z gwiazdką tym razem pochodzą od Autora, moje są więc literowe. Linki i uwagi w nawiasach kwadratowych ode mnie. Trochę się tego uzbierało. 


Józef Lubomirski — Historia pewnej ruiny. Pamiętniki 1839—1871.

Tłumaczenie Tadeusz Ewert. Wstęp i komentarz (w tym przypisy cyfrowe) Juliusz W. Gomulicki.
Czytelnik, Warszawa 1975.

ROZDZIAŁ XI

    Po powrocie do Paryża, w lutym, wynająłem przeznaczony specjalnie dla bogatych obcokrajowców, umeblowany apartament pod nr 39 na Boulevard des Capucines [1], na antresoli i na piętrze ponad nią. Ten lokal, dostosowany do potrzeb przedsiębiorstw handlowych, jeszcze istnieje. Część mojego apartamentu już wówczas dotykała zakładu fryzjera, który się nazywał Anguiz. Na trzecim pięt ...

umami
22 sierpnia 2021 10:59

9     1246    7

Józef Lubomirski — Historia pewnej ruiny. Pamiętniki 1839—1871. Rozdział X

Wpadła mi w ręce książka, którą czytam równolegle z innymi. A że pojawiają się w niej wątki nas tu interesujące, załączam cały rozdział. Wypadałoby, może, zamieścić i kolejny ale nie obiecuję.

Józef LubomirskiHistoria pewnej ruiny. Pamiętniki 1839—1871.

Tłumaczenie Tadeusz Ewert. Wstęp i komentarz (w tym przypisy cyfrowe) Juliusz W. Gomulicki.
Czytelnik, Warszawa 1975.

ROZDZIAŁ X

    Zamek w Dubnie, posępny nawet latem, zimą stawał się przygnębiający; rozpaczliwie monotonna wieś, skruszałe i rozpadające się mury od strony przedmieścia, nędzna żydowska mieścina — wszystko to ożywiało się nieco latem; na Ikwie, która płynęła tuż pod miastem, ukazywały się szkuty, samo miasto zaś nabierało życia w soboty; w dzień nad moczarami zamykającymi horyzont unosiło się dzikie ptactwo, a w ...

umami
16 sierpnia 2021 17:42

14     1223    3

Krystyna Pieradzka — Związki handlowe Łużyc ze Śląskiem w dawnych wiekach

Tekst został opublikowany w Śląskim Kwartalniku Historycznym Sobótka nr 4 w 1949 roku. Pobrzmiewa w nim lekko echo „ziem odzyskanych” ale wydaje mi się interesujący. 
Rozstrzelenia pogrubiłem. Dodałem kilka linków. Niektóre wyrazy zostawiłem w pisowni oryginalnej. Swoje uwagi umieściłem w nawiasach kwadratowych. Podkreślenia są także moje.



    Krystyna PieradzkaZwiązki handlowe Łużyc ze Śląskiem w dawnych wiekach

    Handel w stosunkach pomiędzy państwami w ubiegłych wiekach był tym czynnikiem, który łączył przeróżne warstwy społeczeństwa, ułatwiał kontakty i zbliżał do siebie bardzo różne środowiska. Rozwijał się nieraz dość niezależnie od stosunków politycznych i dopiero dłuższe wojny, specjalne zamknięcia granic itp. przerywały na jakiś czas handel i wymianę.

    Łużyce Górn ...

umami
11 sierpnia 2021 10:25

15     1281    7

Zygmunt Straszewicz, Bohdan Straszewicz - Ku przepaści [1920]

Jeszcze jedna broszura, najobszerniejsza, którą Zygmunt Straszewicz napisał wspólnie ze swoim stryjem, Bohdanem Straszewiczem (1882—1920).

Fragment linkowanego biogramu Zygmunta Straszewicz, opracowanego przez Józefa Piłatowicza:

»Straszewicz interesował się ekonomią polityczną; wyznawał zasady liberalizmu. Państwu pozostawiał ograniczony wpływ na życie gospodarcze, a pomyślny jego rozwój upatrywał w samoczynnym i regulującym działaniu naturalnych czynników rynku. Był zwolennikiem demokracji opartej na wzorcach angielskich; za środek do niej prowadzący uważał edukację polityczną i w tym celu przetłumaczył książkę H. Taine’a „O głosowaniu powszechnym” [Głosowanie powszechne]. Zrywając z poglądami młodzieńczymi, stał się przeciwnikiem socjalizmu; uważał go raczej za religię niż progr ...

umami
1 kwietnia 2021 15:08

6     920    1

Zygmunt Straszewicz - Kryzys gospodarczy (1926)

Jeszcze jedna broszurka Straszewicza, tym razem o realiach lat 20. zeszłego wieku a może też i tego.  


Zygmunt Straszewicz — Kryzys gospodarczy (1926)
 

    WYDAWNICTWO „LIGI PRACY”

    ZYGMUNT STRASZEWICZ
    KRYZYS GOSPODARCZY

    WARSZAWA LIGA PRACY, CZACKIEGO 5
    MAJ — 1926

 

    WYCIĄG ZE STATUTU TOWARZYSTWA LIGA PRACY
    WARSZAWA, UL. CZACKIEGO 3/5.

    Towarzystwo pod nazwą „LIGA PRACY” ma na celu:

    a) szerzenie świadomości, że celowa i wydajna praca obywateli jest podstawą ogólnej pomyślności narodu;

    b) wzmożenie w społeczeństwie wydajności pracy i popieranie prawidłowej jej organizacji, jako podstawy dobra ogólnego.

    UWAGA: Towarzystwo nie ma na celu obrony interesów jakiejkolwiek grupy społecznej, gdyż zadaniem jego jest szerzenie we wszystkich warstw ...

umami
31 marca 2021 13:03

15     892    3

Zygmunt Straszewicz - Bezrobotni (1919)

    Jeszcze jedna broszurka Straszewicza. Tym razem o socjalistach utopijnych. Dodałem parę linków i kilka uwag w nawiasach kwadratowych. Rozstrzelenia zamieniłem na pogrubienia, drobne błędy poprawiłem ale pisownię zostawiłem bez zmian.


    Odbitka z Wiadomości Tygodniowych, № 26, 1919 r. 

    Bezrobotni. 

    W Monitorze z d. 31 maja czytamy, że na terenie Kongresówki do dnia 3 maja zarejestrowano 403555 bezrobotnych: prawdopodobnie niewiele mniej ludzi próżnujących pobiera zapomogi z kas państwowych, bo do kategoryi próżnujących można zaliczyć także rzesze zajętych na robotach publicznych; wydajność pracy jest tam niesłychanie mała, a do tego użyteczność tych robót, przynajmniej w dobie obecnej, jest tak dobrze jak żadna. Główna różnica pomiędzy próżnującymi a zajętymi na rob ...

umami
30 marca 2021 12:47

4     731    1

Zygmunt Straszewicz - Największa zdobycz proletarjatu (1925)

Jedna z broszurek Straszewicza, która wywołuje skojarzenie z przypowiastkami Bastiata z „Co widać a czego nie widać” i „Jak rośnie dobrobyt” Wincentego Lutosławskiego, którą wczoraj omawiał Andrzej z Gdańska.
Po stu latach mamy zupełnie inną odsłonę „socjalistycznego postępu” ale przestępstwo usilnej pracy trzyma się dalej nieźle. 
 

Zygmunt Straszewicz — Największa zdobycz proletarjatu

(Wydawnictwo „Ligi Pracy”, Warszawa 1925, Czcionkami Drukarni Ziemi Kaliskiej w Kaliszu)

    Czy może ustawa uszczęśliwić warstwę narodu, ograniczając jej prawa, zabraniając jej pewnych czynności, które mają nieograniczone prawo wykonywać wszyscy inni obywatele? Jeżeli ustawa zabrania czegoś Pawłowi, to dlatego, że to coś szkodziłoby Piotrowi, ale zakaz ten jest zawsze krępujący, niedogodny, szkodli ...

umami
29 marca 2021 10:58

17     1115    4

Jan Drabina - Stosunek Wrocławia do krucjat antytureckich w latach 1453-1529

Przeczytawszy artykuły betacoola o Kapistranie i poszukując w necie dzieła Eugena Jacoba — Johannes von Capistrano, trafiłem na artykuł Jana Drabiny ze Śląskiego Kwartalnika Historycznego Sobótka nr 1, rocznik XXXV z 1980, który wydał mi się ciekawy. Niestety, nie są udostępnione numery z lat 1986—2005, a szkoda, bo znajduje się tam, w Tomie 44 (1989), inny tekst Jana Drabiny, Kościół wobec Żydów na średniowiecznym Śląsku, a jestem ciekaw jego treści, po pierwsze dlatego, że w artykule, który prezentuję poniżej, nie ma ani słowa o Żydach, chyba, że to jakaś wyższa forma obecności, po drugie to czas transformacji i obowiązującej od tego czasu narracji giewu odnośnie prześladowań Żydów we Wrocławiu. No i nikomu jeszcze wtedy do głowy nie przyszło, żeby nadać jakiejś wrocławskiej ulicy im ...

umami
26 marca 2021 16:04

9     1366    5

James Douglas w Japonii, część 4

Nie miałem ostatnio czasu, więc dopiero teraz 4. część listów Douglasa z Niepodległości i ze Zgody, w której Douglas już kompletnie się demaskuje jako antyklerykał.
Na weryfikację listów Douglasa, publikowanych w lwowskim Słowie Polskim, trzeba będzie poczekać, z braku czasu.

Dla przypomnienia:

James Douglas w Japonii, część 1
James Douglas w Japonii, część 2
James Douglas w Japonii, część 3

Dodałem linki, przypisy i swoje uwagi w nawiasach kwadratowych. Poprawiłem też kilka błędów, ale pisownię zostawiłem, w zasadzie, bez zmian.
 


    JAMES DOUGLAS.
    W ZARANIU DYPLOMACJI POLSKIEJ — MISJA LIGI NARODOWEJ I P. P. S. W JAPONJI. (1904—1905)
 [część 4]

    II [część II wg podziału Niepodległości]

    link do zdigitalizowanej wersji (obie części):
    Niepodległość — 1931—1932 (list ...

umami
7 marca 2021 13:41

5     1089    7

Roman Dmowski - Ex Oriente Lux (2 i 3)

    To druga i trzecia część artykułu Romana Dmowskiego, dotycząca jego wrażeń z pobytu w Japonii. Ukazały się w Przeglądzie Wszechpolskim nr 10 z 1904 i Przeglądzie Wszechpolskim nr 12 z 1904. Pierwsza część ukazała się w Przeglądzie Wszechpolskim nr 9 z 1904 i prezentowałem ją wczoraj.
Zostawiłem oryginalną pisownię, w nawiasach kwadratowych umieściłem kilka uwag i dodałem parę linków. Przypis z gwiazdką i cyfrowy, pochodzą od Autora, moje są literowe. Oryginalne rozstrzelenia zamieniłem na pogrubienia.
Artykuł był także drukowany w Słowie Polskim ale, najprawdopodobniej (bo go nie odszukałem), bez III części, a w drugiej jest pominięty jeden fragment, który wygląda na przeoczony przez zecera wers, czy dwa, więc go tu wyróżniam kolorem. Poprawiłem też pisownię niektórych słów.


  ...

umami
14 lutego 2021 22:41

8     769    6

Roman Dmowski - Ex Oriente Lux (1)

    Po przeczytaniu artykułu Michihiro Yasui — Ex oriente lux: Roman Dmowski w Japonii, postanowiłem odszukać cytowane w nim teksty Romana Dmowskiego, dotyczące Japonii. Pierwszy ukazał się w Przeglądzie Wszechpolskim nr 9 z 1904.
Zostawiłem oryginalną pisownię, w nawiasach kwadratowych umieściłem kilka uwag i dodałem parę linków.

 

    EX ORIENTE LUX.
    NIEKTÓRE NAUKI Z OBECNEJ WOJNY.

    Mieszkając w europejskim hotelu w Tokio, miałem stale przed oczyma tłum attachés wojskowych różnych państw, których wysłano na wojnę, by wyciągnęli z niej odpowiednie nauki w zakresie militarnym. Chodzili oni z kąta w kąt, niecierpliwiąc się, bo sztab generalny nie śpieszył się z wysłaniem ich na teatr wojny, czynniejsi zaś i bystrzejsi starali się w samem Tokio zobaczyć jak najwięcej. Zdarzało ...

umami
13 lutego 2021 20:07

22     1149    6

James Douglas w Japonii, część 3

Jak pamiętamy, Redakcja Niepodległości podzieliła listy Douglasa na 2 części a ja tę pierwszą część podzieliłem na swoje 2, bo dodałem też listy ze Zgody.

Dla przypomnienia:

James Douglas w Japonii, część 1
James Douglas w Japonii, część 2

Drugą część z Niepodległości także podzielę na 2 części. Widać, że korespondencja tam zamieszczona rozrzedza się a listy zamieszczane w Zgodzie ukazują się raz, czasami dwa razy w miesiącu. Tym razem więcej jest listów ze Zgody. Nie ma też przypisów od Redakcji, tzn. był jeden, informujący o pierwszej części serii listów w Niepodległości, ale go pominąłem. Na to konto umieszczam swoje linki, przypisy i uwagi w nawiasach kwadratowych. Poprawiłem też kilka błędów, ale pisownię zostawiłem, w zasadzie, bez zmian. Jedno rostrzelenie zamieniłem na pogrub ...

umami
10 lutego 2021 20:15

2     731    1

Ks. Piotr Skarga o Japonii i Polacy na dalekim Wschodzie

Przeglądam te stare gazety i a propos Japonii i dalekiego Wschodu znajduję sporo informacji. Zainteresowanie wschodem wiąże się, zapewne, z wojną rosyjsko-japońską. Kilka drobnych notatek prasowych prezentuję, bo dotyczą Polaków.

    Zgoda no. 01 z 05.01.1905

    Ks. Piotr Skarga o Japonji

    Co wiedzieli nasi przodkowie o Japonji?

    Najpoczytniejszem chyba dziełem w Polsce były „Żywoty świętych” Skargi. Czerpał on z bogatej literatury kościelnej średniowiecza, żywoty zaś polskich świętych opracował samodzielnie. Własną też pracą, nie przeróbką li tylko są żywoty świętych, błogosławionych i męczenników XVI w.; źródła czerpał z relacji zakonnych Towarzystwa Jezusowego. Z takich relacji pochodzi i żywot św. Franciszka Ksawerego, apostoła Indji, Chin i Japonji. Skarga przy tej sposo ...

umami
8 lutego 2021 20:14

3     981    5

Zanim Dmowski i Piłsudski znaleźli się w Japonii

Tytuł jest trochę na wyrost. W zasadzie, to tylko przy okazji Douglasa, zacząłem czytać o tej wizycie Dmowskiego i Piłsudskiego. Pewnie jest to już po stokroć omówione, jest też możliwość przeczytania Lodowej ściany Świętka (Rozdział I mówi o tej wizycie). Mnie interesował punkt widzenia drugiej strony, japońskiej. Trzeba jasno sobie to powiedzieć, że to nie Polacy o czymś decydowali, bo żeby realizować swoje cele trzeba mieć, przede wszystkim, pieniądze, albo... można wynająć się do jakiejś roboty, jeśli się takich nie posiada.

Jakiś obrazek z tych różnych treści dookoła tej wizyty już powstał. Trzeba też pamiętać, że Lodowa ściana została wydana w 1998 roku, czyli w erze przedgooglowej, i wymagała od autora dużo więcej pracy, niż dzisiejsze surfowanie po gazetach i archiwach, tych ...

umami
7 lutego 2021 13:36

9     1265    7

Roman Dmowski - Wśród jeńców w Japonii

Obiecany przerywnik, czyli opowieść z Japonii Romana Dmowskiego o więźniach polskich z rosyjskiej armii. Relacja ukazała się w 4 numerach Zgody, i podzielona była na 6 rozdziałów.


    Roman Dmowski — Wśród jeńców w Japonji
    
    1) Zgoda no. 38 (22.09.1904)

    Wśród jeńców w Japonji

Do Japonji wybrałem się przedewszystkiem po to, żeby się dowiedzieć, czem jest naród, który dziś wprawia w podziw świat cały, co wniesie on na widownię międzynarodowej polityki, na której zajmuje już dziś pokaźne miejsce, czego wreszcie my i ludzkość cała z rozrostu potęgi japońskiej mamy oczekiwać.

Z góry postanowiłem sobie nic z tej podróży do kraju nie pisać, ażeby uniknąć błędnych sądów, którebym musiał potem odwoływać. Będąc jednym z bardzo nielicznych Polaków, poznających ten kraj bezpośre ...

umami
4 lutego 2021 14:05

37     1691    11

James Douglas w Japonii, część 2

To druga część listów Szkota Douglasa z Japonii. Zawiera te opublikowane w Niepodległości oraz te publikowane w Zgodzie.

Zasada podobna jak poprzednio, te ze Zgody są, w kolejności chronologicznej, dodane do tych listów z Niepodległości.

Listy rozdzielam gwiazdkami. Rozstrzelenia, występujące w oryginalnym tekście, zamieniam na pogrubienia. Zachowałem też ciągłość numeracji przypisów. Zauważalne błędy zecerskie poprawiłem, pisownię zostawiam jednak bez zmian.

Postanowiłem dodać także listy, które mogą rzucić dodatkowe światło na sposób przekazywania wiadomości między redakcjami. Hardy dzieli się z nami informacją, że współpracuje z innymi gazetami, albo deklaruje taką chęć i ja podejrzewam, że wysyła do tych tytułów swoje teksty (co należałoby jeszcze sprawdzić) a te, w ramach dzie ...

umami
2 lutego 2021 13:26

6     1047    6

 Poprzednia  Strona 2 na 7.    Następna