-

umami

Gang ołowianych mycek - Régiment de la Calotte

To jeden z tekstów, które kiedyś zacząłem (w 2019 roku), potem coś mi przeszkodziło i go nie skończyłem, więc dzisiaj go po prostu utnę. Wracam do niego, żeby przypomnieć pewne wątki, bo znów się u betacoola pojawiły, tym razem w związku z jednym karłem, żeby nie powiedzieć z Karłem Wielkim.



A było tak:

Pod tekstem Master Of Puppets umieściłem jeden komentarz odnośnie tego regimentu, który trochę tu teraz rozwinę.

Zaczęło się od tego, że na stronie Rijks Museum trafiłem na taki medal:


Powiększyć go można tutaj: https://www.rijksmuseum.nl/nl/collectie/NG-VG-6-42.

Opis jest następujący:
Medal z brązu.

Awers:
Błazen z berłem w ręce, siedzący na tronie w chmurach z napisem „RIDERE REGNARE EST”
— Śmianie się (naśmiewanie się/wyśmiewanie/obśmiewanie) jest panowaniem/władaniem.

Rewers:
Herb z berłem zwieńczonym głową błazna na tarczy z pszczołami, powyżej którego znajdują się trzy fazy księżyca. Nad tarczą czapka błazeńska z dzwonkami. Na niej skradający się kot i flaga, na której znajduje się pszczoła. Tarcza otoczona jest dwoma rogami obfitości, z których wydobywa się dym i dwoma małpami w ludzkich ubraniach.
Całość przedstawia herb Régimentu de la Calotte, wokół którego widnieje napis: „LUNA DUCE AUSPICE MOMO”.


Régiment de la Calotte był nieformalną grupą wysokich (w armii francuskiej) dworzan na dworze Ludwika XIV i Ludwika XV. Założyli ją w 1702 r. Philippe Emmanuel de La Place de Torsac i Étienne Isidore Théophile Aymon, a została zakazana w 1779 r. Celem jej działalnosci było wyśmiewanie i wywracenie spraw i nawyków (rzeczy i obyczajów) do góry nogami. Grecki bóg Momos był symbolem Régimentu i stał się symbolem humorystycznej satyry. Stąd ta sentencja wokół herbu: Księżyc pod auspicjami Momosa.

Zlecenie wykonania tego medalu otrzymał oficjalny medalier francuskiej mennicy, Joseph Charles Roëttiers. Miał być noszony przez członków Regimentu.

„Que chaque frere / porte le susdit medaillon, / tant en or qu'argent, bronze ou plomb / du cote de la boutonniere” [„Niech każdy brat / nosi wyżej wspomniany medalion, / w złocie, srebrze, brązie lub ołowiu / z boku butonierki”].

Ten Joseph Charles Roëttiers (1691—1779) był oficjalnym medalierem francuskiej mennicy, grawerem medali króla ale jego następcy byli także medalierami francuskiej i angielskiej mennicy.

Na stronie, z której zaczerpnałem widoczny tu medal, piszą tak:

Medal ten, wybity najprawdopodobniej dla Régiment de la Calotte, towarzystwa święta i karnawału o wojskowym rodowodzie, tradycyjnie przypisuje się Johnowi Law, słynnemu szkockiemu ekonomiście z przełomu XVII i XVIII wieku. Otoczony złą sławą z powodu katastrofalnych rezultatów swoich finansowych i ekonomicznych przygód — takich jak bańka Missisipi — jest on obecnie uważany za prekursora w swojej dziedzinie. Kapryśna natura tego medalu może być postrzegana jako satyra na Law'a, ale późniejsze wytłumaczenie (atrybucja) jest w istocie trafne, ponieważ na rewersie znajduje się herb i sztandar jowialnego francuskiego towarzystwa.

Jak pamiętamy, Law handlował... powietrzem.

 

Samo słowo calotte translator tłumaczy na: jarmułka, mycka, piuska, fez, duchowieństwo, kler, sklepienie, pokrywa, czasza, uderzenie w głowę, głowica, kapitel albo po prostu czapka, czapa.

O pochodzeniu nazwy we francuskojęzycznej wikipedii przeczytać można, że:

La calotte à laquelle il est fait référence n'est pas celle des ecclésiastiques mais la calotte de plomb dont on disait autrefois qu'il fallait coiffer celui qui avait la tête légère pour lui maintenir les idées en place. Le Régiment de la Calotte n'est donc autre que celui de la folie. Donner son brevet de calotte, ou enrôler dans le régiment de la Calotte, c'était donc déclarer quelqu'un fou, extravagant ou ridicule.

Co, mniej wiecej, translator przekłada na:

Calotte, do której odnosi się nazwa, nie jest czapką eklezjastów (kapłanów, duchownych), ale ołowianą, którą — jak kiedyś mawiano — nakładano temu, kto miał lekką (szaloną) głowę, aby powstrzymać jego pomysły na miejscu. Régiment de la Calotte to nic innego jak szaleństwo. Nadanie brevet (patentu) calotte lub zaciągnięcie się do Regiment de la Calotte oznaczało zatem ogłoszenie, że ktoś jest szalony, ekstrawagancki lub śmieszny/niedorzeczny.

Jedna z polskich stron dodaje:

Rzeczpospolitę Babińską naśladowano we Francji w XVIII wieku pod nazwą Régiment de la Calotte. „Calotte” to po francusku rodzaj nakrycia głowy. Nazwa wzięła się stąd, że gdy jeden dworzanin ze świty Ludwika XIV zaczął skarżyć się na ból głowy, polecono mu założyć czapkę ołowianą.

Rzeczywiście ta sama wikipedia, odwołuje się do Rzeczpospolitej Babińskiej i podaje link do République de Babin / République Babinienne. Z tego co zrozumiałem, to treść tego hasła dobrze koresponduje z tym, co do tej pory opisał nam betacool w swoim tekście.

Niestety nie znam francuskiego, dlatego więcej niż tych kilka słów nie zamieszczam, licząc, że ktoś z Państwa parę zdań tu dopowie.


https://fr.wikipedia.org/wiki/Régiment_de_la_Calotte

https://chroniquesintemporelles.blogspot.com/2015/08/le-regiment-de-la-calotte.html

https://utpictura18.univ-amu.fr/notice/6075-regiment-calotte-theatre-foire-t-5-bonnart

na innym obrazku wygląda to tak:


https://www.britishmuseum.org/collection/object/P_1896-0511-342



 



tagi: polska  francja  betacool  holandia  rzeczpospolita babińska  błazen  master of puppets  régiment de la calotte  berło  małpa  jarmułka  czapka  mycka  medal  pszczoły  dym  czapka błazeńska  księżyc  momos  theophile aymon  roëttiers  babin  ludwik xv  sny o potędze  ludwik xiv  piotr wielki  karzeł  john law  republika babińska  bańka spekulacyjna  handel powietrzem  de la place de torsac 

umami
26 stycznia 2022 02:32
46     1775    10 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

betacool @umami
26 stycznia 2022 07:56

Ten błazeński regiment powstał na francuskim dworze tuż po wybuchu wojny o sukcesję hiszpańską. Błazeński stempel na historycznym fakcie, że udało się doprowadzić do wojny dwóch chrześcijańskich mocarstw.

zaloguj się by móc komentować

smieciu @betacool 26 stycznia 2022 07:56
26 stycznia 2022 13:38

Miałbym wątpliwości na ile Francja była chrześcijańska :P

A ten karzeł nieuchronnie kojarzy mi się z jakąś karykaturą. Te pszczoły pewnie nie przypadkiem stały się muchami. Ogólnie koleś wygląda na jakiegoś urzędnika. Wydaje mi się że powinien nawiązywać do jakiejś konkretnej postaci. Ale nie bardzo kojarzę tamto towarzystwo. To powienien być ktoś z holenderskich kumpli Piotra. Najprawdopodobnie to sam François Le Fort.

zaloguj się by móc komentować

betacool @smieciu 26 stycznia 2022 13:38
26 stycznia 2022 14:07

Na medalu są jednak pszczoły (nie muchy) i błazen. Wesołki dysponują więc pracowitym zapleczem.

Co do Francji Ludwika XIV to trzeba pamiętać, że:

W październiku 1685 Ludwik XIV, wnuk Henryka IV edyktem z Fontainebleau odwołał edykt nantejski. Organizacja kościelna protestantów i ich siła polityczna została złamana. Wydany przez Ludwika edykt stał się przyczyną masowej emigracji francuskich protestantów do Prus, Szwajcarii, Holandii i Anglii. Pomimo wydanego przez króla zakazu opuszczania Francji wyemigrowało wtedy od 200 tys. do 400 tys. osób (ta pierwsza liczba jest zapewne bliższa prawdy).

https://pl.wikipedia.org/wiki/Edykt_nantejski

zaloguj się by móc komentować

smieciu @betacool 26 stycznia 2022 14:07
26 stycznia 2022 14:20

Ludwik IV, jak o nim słyszę to mi się kiszki skręcają :)  To mistrz pozoranctwa, samochwalstwa i propagandy :P Ale może miał coś wspólnego z chrześcijaństwem. Ok, pewnie będzie okazja by do tego wrócić.

Naprawdę nie mogę dojść skąd te pszczoły, które ktoś przerobił na muchy ale cała reszta przemawia za le Fortem. Ten karzeł to parodia admirała. Łódka, berło. Towarzysz imprezowy cara - ta postać na ramieniu. Po śmierci le Forta car miał rzec:

Now I am alone without one trusty man. He alone was faithful to me. Whom can I confide in now?

Teraz jestem sam, tylko jemu mogłem zaufać.

Tylko le Fort mógł sobie zasłużyć na miejsce obok w pomniku.

zaloguj się by móc komentować

betacool @umami
26 stycznia 2022 14:35

Jacek Drobny sugerował, a ja się z nim zgadzam, że jego (le Forta) śmierć w wieku 44 lat na "bliżej nieznaną chorobę" w ledwie rok po powrocie z peregrynacji do Amsterdamu i Anglii, powinna skłaniać do postawienia przy niej znaku zapytania. W czasie wielkiej peregrynacji miał miejsce "bunt" antypiotrowej opozycji i jej rzeź. Niektórzy ludzie wiedzieli mieli na ten temat niebezpiecznie dużą wiedzę. Może zbyt dużą, by móc hulać w pijanym błazeńskim widzie.

zaloguj się by móc komentować

smieciu @betacool 26 stycznia 2022 14:35
26 stycznia 2022 14:44

Na dwoje babka wróżyła. Można przyjąć że le Fort nie dał się skaptować Angolom (a taki Ludwik przykładowo łatwo przekabacał ludzi Sobieskiego o czym chyba sam pisałeś) i tak musiała zakończyć się jego kariera, pechowo, po bliżej nieznanej chorobie. Może ją złapał w Londynie? Druga opcja jest odwrotna ale mniej prawdopodobna. Le Fort dał się przekabacić i dlatego odszedł. Mniej prawdopodobna gdyż musiałby być ktoś kto miał wiedzę o przekabaceniu co wydaje się być mało prawdopodobne. Takie coś musiałoby być ściśle tajne.

zaloguj się by móc komentować

smieciu @smieciu 26 stycznia 2022 14:44
26 stycznia 2022 14:50

Nie mam pojęcia jak powstał ten pomnik ale można sobie wyobrazić coś takiego:

Jest le Fort w Londynie a tam mu mówią: zobacz, jaki piękny pomnik zrobiliśmy dla cara. Na to le Forte: dzięki nie potrzebujemy.

Ach tak nie potrzebujecie? No to pomnik zostanie u nas. Ciebie też uwiecznimy.

zaloguj się by móc komentować

umami @betacool 26 stycznia 2022 14:35
26 stycznia 2022 15:25

Teraz mogę wrzucić, dla porównania, fotki 3 pomników:


Pomnik Piotra (i nadwornego karła) autorstwa rzeźbiarza Mihaila Chemiakina i architekta Wiaczesława Bukhajewa, wzniesiony w 1999 r. w Deptford



Bardzo nieoczekiwany i kontrowersyjny posąg znajduje się w sercu kompleksu fortecznego [Sankt Petersburg], który został stworzony przez Michaiła Szemyakina. Posąg z brązu znajduje się na tronie cara i został ustawiony w 1991 roku i do dziś pozostaje kontrowersyjny, ponieważ masywne ciało Piotra jest ukoronowane przez wyjątkowo małą, łysą głowę. Rzeźbiarz wykorzystał maskę pośmiertną cara do stworzenia głowy, której oryginał stworzył Carlo Rastrelli. Rastrelli dodał do maski wąsy, perukę i dostojny wyraz twarzy, ale współczesny rzeźbiarz pozostawił ją nagą, a my pozostajemy z dość nienaturalnym i przerażającym uczuciem podczas patrzenia na posąg. Kolana i palce wyglądają na bardzo wypolerowane, ponieważ turyści często robią zdjęcia siedząc na kolanach posągu.


Pytanie co on ma pod palcem swojej prawej ręki i jak się nazywa ta choroba pląsających palców?


wiecej zdjęć, po lewej stronie na Google Maps.


Trzeci pomnik, „klasyczny”:


Posąg Piotra Wielkiego to wysoki na 98 metrów (322 ft) pomnik Piotra Wielkiego, znajdujący się u zachodniego zbiegu rzeki Moskwa i Kanału Wodoodwodzącego [bypass, Водоотводный канал] w centralnej Moskwie w Rosji. Został zaprojektowany przez gruzińskiego projektanta Zuraba Cereteliego dla upamiętnienia 300 lat rosyjskiej marynarki wojennej, którą ustanowił Piotr Wielki. Został wzniesiony w 1997 roku i jest ósmym co do wysokości pomnikiem na świecie. Waży około 1000 ton i zawiera 600 ton stali nierdzewnej, brązu i miedzi.
https://en.wikipedia.org/wiki/Peter_the_Great_Statue

 

Muszę zmykać, na razie bez odbioru.

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @umami
27 stycznia 2022 09:04

Ciekawe, że nikt dziś nie wskazuje na to, jaką rolę pełnią zawodowi wesołkowie, a także jaka jest wśród nich hierarchia i na czym się opiera. Wszyscy popadają w wesołość, na dźwięk pewnych słów kluczy. To tańsze niż narkotyki, a nawet wódka i podawane może być ciągle. 

zaloguj się by móc komentować

umami @smieciu 26 stycznia 2022 14:50
27 stycznia 2022 10:22

Podróż Piotra Wielkiego to Podróże Gulliwera, stąd liliput. 

zaloguj się by móc komentować

umami @gabriel-maciejewski 27 stycznia 2022 09:04
27 stycznia 2022 10:26

Sam miałbym kłopot ze wskazaniem, bo kompletnie tego nie śledzę. Ale na każdym dworze jakiś wesołek powinien być.

zaloguj się by móc komentować

IanThomas @umami
27 stycznia 2022 10:30

W 1714 r. Bernard Mandeville opublikował swoje najbardziej znane dzieło "Fable of the Bees" (Bajka o Pszczołach), pewnego rodzaju pochwałę egoizmu, jako motoru rozwoju społeczeństwa i gospodarki. Bez Bajki prawdopodobnie nie powstałby "Traktat o Przyczynie Bogactwa Narodów" Adama Smitha. 

Mandeville był filozofem, ekonomistą oraz ... satyrykiem. 

zaloguj się by móc komentować

umami @IanThomas 27 stycznia 2022 10:30
27 stycznia 2022 12:13

Ciekawe.

Prawdziwi mężczyźni nie jedzą miodu, żują pszczoły — taki współczesny żarcik, w walce o czapkę błazna.
https://www.ed.nl/helmond/een-avond-vol-gelach-bij-de-kletszullekesavond-in-brouwhuis~a68d963a/?referrer=https%3A%2F%2Fwww.google.com%2F

We francuskiej wiki piszą wyraźnie o motylach (semé de papillons sans nombre) i na tych ich herbach Regimentu trudno się pszczół dopatrzeć.


Co innego Holendrzy, oni wyraźnie piszą o pszczołach (in een veld met bijen). I na tym medalu ja widzę pszczoły, także na tym karle obok Guliwera. 

Możliwe więc, że gdzieś nastąpiła zamiana na lepsze. Niestety strona Rijskmuseum nie działa a wydaje mi się, że widziałem tam kiedyś ilustrację z błaznem i pszczołami.

Bajki o pszczołach nie znam a to może jest słuszny trop.
 

zaloguj się by móc komentować

IanThomas @umami 27 stycznia 2022 12:13
27 stycznia 2022 12:17

Lektura obowiązkowa na anglo-saskich uniwerkach z zakresu myśli politycznej. 

zaloguj się by móc komentować

ahenobarbus @umami
27 stycznia 2022 13:03

Plus. Ci Régiment de la Calotte to jacyś powinowaci angielskich hellfire clubs? Taka międzynarodówka żartownisiów? Ci drudzy czapki nawet jakieś nosili, choć nie piszą jakie.

https://en.wikipedia.org/wiki/Hellfire_Club

Członkowie zwracali się do siebie per "Bracia", a do przywódcy, który regularnie się zmieniał "Opat". Podczas spotkań członkowie mieli nosić rytualny strój: białe spodnie, kurtkę i czapkę, podczas gdy "Opat" nosił czerwony strój w tym samym stylu. Legendy o czarnych mszach i kulcie szatana lub demona został później związane z klubem, począwszy od końca XIX wieku.

Zapisy wskazują, że członkowie wykonywali "obsceniczne parodie obrzędów religijnych" według jednego ze źródeł.  Według Horace'a Walpole'a "praktyka członków była rygorystycznie pogańska: Bachus i Wenus były bóstwami, którym niemal publicznie składali ofiary (...)Ogród Dashwooda w West Wycombe zawierał liczne posągi i kapliczki różnych bogów; Dafne i Florę, Priapusa i wcześniej wspomnianą Wenus i Dionizosa.

zaloguj się by móc komentować

smieciu @umami
27 stycznia 2022 13:16

Ja tylko przypominam że ten liliput nie ma żadnych atrybutów błazna. Może poza tą małą postacią na ramieniu. Pszczoły są oczywiście ważne skoro ma takie wdzianko. No ale ta łódka i pseudoglobus są nie mniej ważne. Ciągle stawiam na la Forte. Nawet jeśli rzeźba jest współczesna to skądś przecież cały Chemiakin inspirację wziął. Albo raczej zwyczajnie dostał konkretne zamówienie. Może dostał szkice z przed 300 lat :P

Rok 1999 to przejęcie władzy przez Putina i odsunięcie Jelcyna. Do władzy doszła ekipa petersburska. Czyli Piotrowa. Na pomniku Piotr jest niczym angolski admirał.

Interesująca jest czapka liliputa. Może ktoś łatwiej takie rzeczy rozszyfrowuje. Ja znalazłem tylko coś takiego:

Amerykańska produkcja z 1986r. Może ktoś widział? Znając życie może tam być sporo ciekawej angolskiej propagandy, która mogłaby podsunąć parę tropów.

zaloguj się by móc komentować

betacool @umami 27 stycznia 2022 12:13
27 stycznia 2022 13:35

Coś małe skrzydełka mają te motylki.

zaloguj się by móc komentować

betacool @umami
27 stycznia 2022 13:44

Może wybiegnę za bardzo do przodu i nawiążę do pewnej teorii prezentowanej tu dawo temu przez naszego Mniszyska (do której chyba kiedyś przyjdzie mi nawiązać), ale pszczoły to także symbol najbardziej znanego małego władcy w historii.

http://czterycztery.pl/programy/wikiwyscig/show.php?strona=Napoleon_I_na_tronie_cesarskim

zaloguj się by móc komentować

smieciu @betacool 27 stycznia 2022 13:44
27 stycznia 2022 13:48

A jeżeli ktoś chce się zanurzyć w pszczelim roju to proszę, herby z pszczołami.

zaloguj się by móc komentować

betacool @smieciu 27 stycznia 2022 13:48
27 stycznia 2022 14:16

Artemida nazywana była Pszczelą Boginią. Więc kto wie czy Władca Much nie znaczy tyle co Władzczyni Pszczół. Pierwiastki bowiem muszą się łączyć i uzupełniać:

źródło: https://lente-magazyn.com/artemizjon/

"Jednak jako bogini Księżyca posiadała Artemida inne, ciemne oblicze. W Atenach, Epidauros i na wyspie Delos nosiła przydomek Hekate, a w czasach późniejszych została utożsamiona z ową mistrzynią czarownic. W Azji Mniejszej zdobyła sobie sławę jeszcze bardziej ponurą niż grecka bogini magii i czarów. Wyobrażano ją sobie jako boginię śmierci, która chodzi po grobach, a przy pełni księżyca pojawia się w upiornej postaci na rozstajnych drogach, w otoczeniu duchów i psów. Aby ją przebłagać, zostawiano na rozstajach resztki ofiar składanych umarłym. Do Artemis-Hekate, stanowiącej interesujące połączenie dwóch postaci – lokalnej bogini-matki Kybele oraz helleńskiej dziewiczej łowczyni – modliły się greckie i małoazjatyckie czarownice, składając jej niekiedy makabryczne ofiary".

Ja o tej Kybele też już pisałem przy okazji Alchemii:

http://betacool.szkolanawigatorow.pl/o-goych-alegoriach-i-ich-znaczeniach-do-ponownego-rozebrania

 

 

 

zaloguj się by móc komentować

ahenobarbus @betacool 27 stycznia 2022 14:16
27 stycznia 2022 14:55

Pszczoły są też obecne na kilku z emblematów Ikonologii Cesare Ripy,  w tym np. na alegorii Pochlebstwa.

Nie będę w całości tego przytaczał ale tam jest napisane tak:

Pochlebstwo - Podług Eucheriusza pszczoły są właśnie wizerunkiem pochlebcy, gdyż w ustach niosą miód, w zanadrzu wszelako trzymają ostre żadło, którym często ranią nieostrożnego człowieka.

 

 

zaloguj się by móc komentować

betacool @ahenobarbus 27 stycznia 2022 14:55
27 stycznia 2022 15:00

Do błaznów pasuje jak ulał.

zaloguj się by móc komentować

ahenobarbus @betacool 27 stycznia 2022 15:00
27 stycznia 2022 15:12

Do władców też. W końcu zdarza się że otaczają się pochlebcami.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @smieciu 27 stycznia 2022 13:16
27 stycznia 2022 15:47

W tym filmie podano, że Piotr I był holenderskim uzurpatorem, a prawdziwy car siedział w londyńskim więzieniu.

zaloguj się by móc komentować

ahenobarbus @Pioter 27 stycznia 2022 15:47
27 stycznia 2022 16:12

Hehe złoty smok..

Znowu pojadę Ripą. Jak już sciągnąłem z półki to nie będzie przebacz :P Kiedy ma się w ręku młotek...

W książce Ikonologia jest też alegoria Kredytu.

Znowu całości nie będę przytaczał. No i wiem, że robię źle bo wyciągam opis z kontekstu tej alegorii, która pewnie powinna być interpretowana w całości .

Smok był w wielkich łaskach u starożytnych dlatego używali go jako symbolu pilnowania. A że była to prawda możemy przekonać się widząc go strzegącego wszelkich rzeczy świętych i świeckich u starożytnych, jak: ołtarze, groby, urny, świątynie publiczne, budynki prywatne. Albowiem składa się on z ciał zwierząt czujnych i szlachetnych, tj. orła i lwa, toteż smok na owym wzgórku oznacza czują straż przy własnych zasobach o ile chcemy się cieszyć się zaufaniem dzięki kredytowi.

 

 

 

 

 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @ahenobarbus 27 stycznia 2022 16:12
27 stycznia 2022 16:21

Ciekawsze jest to, że Rosjanie podają te dane w formie bajki dla dzieci, a o tym czym są bajki napisał sam Christian Andersen

Jest to pudełko, gdzie dzieci mają się zachwycić opakowaniem, a dorośli powinni zajrzeć do środka.

zaloguj się by móc komentować

smieciu @Pioter 27 stycznia 2022 15:47
27 stycznia 2022 17:05

Uzurpator taki tam Holenderski. Bez związku z tym że car siedzi w więzieniu Londyńskim :)

Rusko - Chińska bajka dla dzieci a obsada... z najwyższej półki. Muszę to obejrzeć ;)

 

 

zaloguj się by móc komentować

umami @umami
27 stycznia 2022 23:35

Z tymi owadami to dziwna historia, najbardziej podoba mi się ta opisana wyżej wersja z pszczołami, ale zamieszczę tu zaraz 3 obrazki z muchami z Rijskmuseum.

Pierwszy


https://www.rijksmuseum.nl/nl/collectie/RP-P-1990-165

zaloguj się by móc komentować



ahenobarbus @umami 27 stycznia 2022 23:41
27 stycznia 2022 23:44

to wygląda jak głupiec ze starych kart tarota, tylko taki "napakowany" symboliką

zaloguj się by móc komentować

umami @umami
27 stycznia 2022 23:58

A propos protestantów... o jednym z założycieli Regimentu (co prawda pada tu imię Théodore a nie Théophile):

Aymon Etienne, Isidore, Théodore znany jako Gascon (syn André, kupca, kupił posadę zwykłego garderobianego [dosł. wieszaka na płaszcze, franc. charge de porte-manteau ordinaire] króla, a następnie otrzymał listy nobilitacyjne [uszlachcające go])... W 1765 r. poślubił wdowę: Marguerite Michel. Była wnuczką Guiguesa, mieszczanina, ożenionego z François Saunier, córką notariusza i sekretarza miasta Romans. Należał do drugiej gałęzi (z trzech) rodu Aymonów, na czele z Jeanem, protestanckim pastorem i pisarzem, którego oskarżono o „kradzież rękopisów” [«voler des manuscrits»].

https://romans-patrimoine.fr/patrimoine/histoire/11-patrimoine/histoire/288-aimon-premier-un-romanais-generalissime.html

zaloguj się by móc komentować

umami @ahenobarbus 27 stycznia 2022 23:44
27 stycznia 2022 23:59

a piszą, że to może żydowski handlarz okularami :)

zaloguj się by móc komentować

ahenobarbus @umami 27 stycznia 2022 23:59
28 stycznia 2022 00:03

Może być powiązane.. Żyd wieczny tułacz, głupiec/błazen. Na starych kartach tarota pies (albo jakieś inne dziwne stworzenie) gryzie głupca w zad.. tu wygląda to jednak inaczej :) owady były umieszczone na karcie głupiec w tarocie Crowleya

zaloguj się by móc komentować


smieciu @umami
28 stycznia 2022 00:22

Jeśli nie pszczoły a muchy to jakoś powyższe obrazki przyniosły mi na myśl ... smród.

zaloguj się by móc komentować

smieciu @umami
28 stycznia 2022 00:23

Pszczoły ciągną do miodu a muchy do smrodu ;)

zaloguj się by móc komentować

umami @umami
28 stycznia 2022 00:32

tu jest ten medal z samej góry w wersji srebrnej ale z takim komentarzem:

Wenecja. John Law (1671—1729) Ekonomista i finansista. Ojciec współczesnej ekonomii. Medal satyryczny wybity w Paryżu ok. 1720 r. (...) [opis zawartości medalu pomijam, bo nic nowego tu nie ma] Medal satyrycznie celebruje system prawa, czyli system Missisipi, opracowany przez jego wynalazcę Jana Law we Francji podczas regencji księcia Filipa II Orleańsliego (16741723). Po zwróceniu uwagi na niestabilność pieniądza metalicznego, powiązaną ze zmienną wartością samego metalu, Law zaproponował model finansowy oparty na koncepcji pieniądza fiducjarnego. Olbrzymia porażka tego eksperymentu spowodowała pośmiewisko współczesnych i zapomnienie na kilka pokoleń pomysł, który zamiast tego możemy teraz uznać za jeden z filarów ekonomii współczesnej i nowoczesności. John Law zmarł w Wenecji: spoczywa w kościele San Moise. 

https://www.deamoneta.com/auctions/view/413/255

zaloguj się by móc komentować

ahenobarbus @umami 27 stycznia 2022 23:35
28 stycznia 2022 00:40

Z innej już bardziej "tajemnej" beczki niektórzy utożsamiają pszczoły z Fleur-de-lis. To może trochę "wyjaśniać" płaszcz Napoleon a powyżej

zaloguj się by móc komentować

umami @umami
30 stycznia 2022 11:22

Panów założycieli Regimentu spotkać można także w tragedii Gustaw Waza (Gustave-Wasa) Alexisa Pirona (przypis 21. 23, 29:

Sam Piron to zdaje się jeden z tych wesołków. Piszą, co prawda, że nie poszło mu w tragedii, więc wrócił do komedii, ale to taka równia pochyła, niby ośmiesza wszystko, ale głównie treści antyklerykalne w sosie wzmożenia erotyczno-pornograficznego, jeśli można tak domniemywać po ilustracjach wydania, zwłaszcza tego z 1949 roku (Oeuvres Badines). 

Skarykaturowano go tak:


 

zaloguj się by móc komentować

betacool @umami
30 stycznia 2022 12:50

Rozweselające nurkowanie w szambie albo ożywcze okłady z gównianych borowin...

Jak ich ten sztywny barok musiał uwierać.

 

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @ahenobarbus 28 stycznia 2022 00:40
30 stycznia 2022 14:48

Istotne jest kto odwołuje się do 'pszczoły' i w jakim kontekście. Odniesienie do roju: 

 

  ... te tysiące kawałków są połączone ze sobą tworzą jedno ciało - mistyczne ciało Chrystusa - którego głową jest król (królowa). Całość jest alegorią Kościoła, który zgodnie z nauką św. Pawła ma Chrystusa Króla na czele. Społeczność pszczół jest zatem symbolem powrotu do jedności i zjednoczenia. Podwójna w naturze, ponieważ wytwarza miód i kłuje, Pszczoła uosabia Chrystusa słodkimi słowami lub, przeciwnie, Chrystusowym Sędzią końca czasów. Jest także jednym z symboli Matki Boskiej ...  

 

 Dla wolnomularzy 'pszczoła'  jest zwierzęciem totemicznym.

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @umami 27 stycznia 2022 23:42
30 stycznia 2022 14:53

1596 to data tego drugiego? Tam jest 1702 a stylistyka z poczatkow druku?

A 1702 chyba tez za wczesnie dla trzeciego?

 

zaloguj się by móc komentować

DobreWino @saturn-9 30 stycznia 2022 14:48
31 stycznia 2022 02:01

            ...@saturn-9...

    hm...to ciekawe z tym pszczelim totemem u wolnomularzy..

           Pszczolka ma szereg bezcennych atrybutow,ktore niejedna organizacja chcialaby przytulic jako wzmocnienie wizerunku... Ale znow z drugiej strony... jest to owad niezwykle wrazliwy,w tym sensie,ze jedyna bron ,ktora posiada czyli żądełko,jest rownoczesnie jej najwiekszym wrogiem...śmiertelnym doslownie..

  Zmuszona do uzycia żądla,w obronie ula, czy siebie ... ginie w tym samym momencie,bo żądlo wyrywa z niej wnetrznosci.. i to jest jej koniec...:(

                    ... Dlatego pszczola bardzo rozwaznie podejmuje decyzje ,czy uzyc tej broni ,...Na kwietnej łące mozna sie spokojnie wsrod nich poruszac,bez odymiania...dadza czlowiekowi pozyc...W przeciwienstwie do wscieklych os,ktore moga ządlic bez powodu,i bez zadnych dla siebie konsekwencji..... Co za swiat..!

 

 

 

     

 

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @DobreWino 31 stycznia 2022 02:01
31 stycznia 2022 08:45

Pszczoły tak! A trutnie?

Joseph Christian v. Wöllner w Signatstern [wydano posthum w roku 1803] :

„Większość mularzy jest tym, czym trutnie są wśród pszczół. Ubodzy w duchu, tak jak trutnie w pracowitość (gorliwość); nieskuteczni jak owe; leniwi i oddający się pożądliwościom jak owe”.

"Der größte Teil der Maurer sind das, was die Drohnen unter den Bienen sind. ...."

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @umami 27 stycznia 2022 12:13
31 stycznia 2022 08:56

...piszą wyraźnie o motylach (semé de papillons sans nombre)...

 

Francuski rozróżnia obecnie motyle pappillons i ćmy papillons de nuit [od kiedy tak? Rewolucja jako przełom?].  W kontekście emblematycznych innych odniesień do nocy/mroku to tutaj jedynie ćmy wchodzą w rachubę.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować